emlakpinari 66 Takipçi | 44 Takip

Belediyelerin İmar Yetkisi Kalkıyor

2013-03-16 13:04:00
Belediyelerin İmar Yetkisi Kalkıyor |  görsel 1

                                                  

Yeni İmar Kanunu ile Belediyelerin İmar Yetkisi Kalkıyor

Yeni İmar Kanunu ile yetkileri kısıtlanacak belediyelerle rant tartışmalarını bitireceklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Kontrol bakanlıkta" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzun süredir üzerinde çalıştığı İmar Yasa Taslağı'nı tamamladı.

 
Özel bir ekiple altı aydır kanun için çalıştıklarını söyleyen Bakan Erdoğan Bayraktar, yeni yasanın imarda kanayan birçok yaraya merhem olacağını ifade etti. Yeni düzenleme özellikle belediyelerin imar yetkilerini alması nedeniyle hayati olarak nitelendiriliyor.
 
Metrekare oyununa son: Daire satışlarında istenildiği gibi metrakere gösterme dönemi bitecek. Dairenin izdüşümünden, yalnızca duvarları çıkarak net metrekaresi belirlenecek.
 
Artık inisiyatif yok: Belediyeler yetkilerini aşan inisiyatif kullanarak emsali yükseltiyor. Artık imar ve iskan ruhsatlarında belediyelerin yetkisi kısıtlanacak.
 
Belediyelere neşter: İmar yönetmelikleri belediyelerin değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kontrolünde olacak. Değişikliklerde de yetki bundan böyle bakanlıkta olacak. Ayrıca 5 yıl içinde kamulaştırılamayan arsalar da hak sahibine iade edilecek.
 
Ruhsat kolay denetim zor olacak
 
Daha önce çok zor ruhsat alındığını ancak binada keyfi değişikliklerin kolay olduğunu hatırlatan Bakan Bayraktar, "Sistem kökünden değişiyor. Belediye ruhsatı gereken zamanda vermezse bakanlık devreye girecek. Buna karşılık sürekli denetim yapacak bir mekanizma kurulacak" dedi. Yeni sistemde ruhsat kolay alınırken denetim zor aşılacak.
 
Haber: Mehmet Ali Berber / Sabah 

0
0
0
Yorum Yaz