emlakpinari 66 Takipçi | 44 Takip

Ev Mi? Otel Mi? Ev-Otel Mi?

2013-09-04 14:32:00

             

"Serviced Apartment", yani "ev-otel" konsepti Türkiye'de her geçen yıl yaygınlaşıyor. Profesyonel yönetim tarafından işletilen, kısa ve uzun vadeli konaklamalar için hazırlanmış daire türü anlamına gelen ev-otel konsepti, başta Avustralya, İngiltere, Amerika ve Rusya olmak üzeri birçok gelişmiş ülkelerde yaygın olarak görülüyor. 

 Otel hizmetini ev konforunda veren sistem, metropollerde yaşayan insanların ve geçici konaklamaya duyulan ihtiyacın çoğalması nedeni ile Türkiye'de de giderek yaygınlaşıyor.

 Ev-otel konseptinin yatırımcısına kazandırdıkları

Uluslararası bir otel işletmesi tarafından işletilen, satın alan kişilerin kira getiri elde ettiği bir sistem olan ev-otel konsepti, dünyada en fazla tercih edilen gayrimenkul yatırımları arasında yer alıyor. Sistemin avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; 

 

1. Yatırımlarınızın sektöründe uzmanlaşmış, tecrübeli ve uluslararası rezervasyon ağına sahip firmalar tarafından yönetildiği sistemde, ev sahiplerinin dairelerini kiralama sorunu da ortadan kalkıyor. 

 

2. Elektrik, su, doğalgaz, aidat ve benzeri tüm masraflarla ilgili hiçbir mali ve hukuki probleminiz kalmaz, masraflar size yansımaz.

 

3. Evinizin yenilenmesi, bakım ve onarımları sizi uğraştırmaz. Bu işlemler sizin adınıza uluslararası otel işletmesi tarafından yapılır. Böylece yatırımınız sürekli olarak yenilenir ve değerini kaybetmez.

 

 Ev Otel Sistemi henüz ülkemizde çok yeni.Bu sistemi özümseyip,projelerinde ilk olarak olarak kullanan şirketlerin  ev otel konseptinin yaygınlaşacağı dönemlerde bu konseptin öncüleri olacağı ortada.Sistemi oluşturmak ve oturtmak için bir çok şirket işi bilenlerin eline  bırakmayı tercih etmiş.Genellikle büyük otel zincirleriyle anlaşıp rezidansları projenin en başında veya satıldıktan sonra bu otellere kiralıyorlar.Bazı şirketler ise kendi bünyelerinde oluşturdukları ekiple müşterilerine sattıkları daireleri otel konseptinde düzenleyip günlük-haftalık olarak kiraya veriyorlar.Win-Win( kazan-kazan) durumunun oluştuğu sistemde şirketler iki kere kazanıyorlar.Hem malı satarken hem de daha sonra kiraya verince.Burda asıl nokta başında bunu pazarlarken de sistemin satışlara yardımcı olarak kullanılabilmesi.Müşteriler kendilerini satın aldıkları malın geleceği ile ilgili güvende hissediyorlar.

 

Gözlemlerime göre bu sistemi Projeyi yapan şirket kurmasa bile çevre emlakçılar teslimden sonra özellikle 1+1 ve stüdyo daire sahipleriyle iletişime geçip uygulamaya başlıyorlar.Ancak çok amatörce ve amacını aşan şekilde kullanılan bu konutlar nedeniyle de sitelerdeki diğer daire sahipleri huzursuz oluyor bir süre sonra da projenin değeri düşmeye başlıyor.Şirkete olan güven sarsılıyor.

Bahçeşehir bölgesinde bazı konut projelerinde bu şekilde siteler mevcut.Eğer bu siteleri kuran şirketler en başında kendi bünyelerinde bu konutları ev-otel konseptinde işletmek için altyapı oluşturup bunu müşterilerine iletebilseydi veya bir otel zinciriyle anlaşıp profesyonel yönetim tarzı benimsenseydi durumun şirketler lehine olacağı kesindi.

Bu sistemin uygulanabilir olması için lokasyonun da doğru seçilmesi önemli diye düşünüyorum.Havaalanına,Tem ve e-5 yoluna,kongre merkezlerine yakın bölgeler daha çok ilgi görecektir.

 

 

0
0
0
Yorum Yaz