emlakpinari 66 Takipçi | 44 Takip

Konut Sektöründe Neler Değişti? Neler Gelişti?

2016-05-14 15:48:00

·     

Gelelim son üç yılda konut sektöründe olan mevzuat ve uygulama değişikliklerine.Son üç yılda sektör için son derece önemli olan üç değişikliği aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Bu ynetmelik ve uygulamalar sektörde özellikle alıcılar açısından son derece önemli korunmalar sağladı.Konut üretici ve satışçıları için de belli bir kurala uymak adına rahatlık getirse de uygulama aşamasında hala üreticilerin kafası karışık.Ne diyelim zamanla oturur:)

 

    Konut Kredisi Faiz Oranları

 2013 Mayıs ayında üst üste düşüşler kaydeden konut kredisi faiz oranları 2013  Haziran ayına tarihi dip seviyelerde girdi. Mayıs ayı sonuna doğru atağa geçen bankalar kredi faizlerini ardı ardına düşürdü. TEB ve Akbank Haziran ayında en rekabetçi faiz oranlarıyla giren bankalar oldu. Faiz oranları 5 yılda %0.65, 7 yılda %0.66, 10 yılda ise %0,67 seviyelerine kadar düştü.

·         KDV Düzenlemesi

Maliye’nin yeni uygulamasına göre, büyükşehirlerde metrekare fiyatı 500 ile 1000 lira arasında olan konutlardan yüzde 8, metrekaresi 1000 lira ve üzeri konutlardan yüzde 18 KDV alınacak. Böylece yeni konutlarda 150 metrekarenin altındaki dairelere uygulanan yüzde 1’lik KDV de bir anlamda tarihe karışmış oldu. 150 metrekarenin üzerindeki tüm konutlarda ise KDV oranları değişmedi ve eskisi gibi yüzde 18 olarak uygulanacak. Yeni oranlar 1 Ocak 2013’ten sonra ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan konutları kapsayor. Metrekare fiyatı artık yapı ruhsatının alındığı tarihte üzerinde yapıldığı arsanın vergi değerine göre hesaplanacak.

YENİ KDV oranlarından Afet Yasası kapsamındaki konutlar etkilenmeyecek. Buna göre, riskli binaların yıkılarak yerine yapılan binalar lüks statüsünde olsa dahi yüzde 18 vergi ödemeyecek. Ayrıca ikinci el konutlar da vergi dışında tutuluyor.

·         Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik

Kasım 2014 te ,ön ödemeli konut satışını neredeyse tamamen değiştiren Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik, Resmi gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe giren Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik'e göre tüketiciler konut alım sözleşmesinin kurulduğu tarihten itibaren 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve ceza şart olmaksızın cayma hakkında sahip olacak. Konutun satışında devir -teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçmeyecek. 

 

Ön ödemeli konut satış sözleşmesi kurulmadan en az bir gün önce en az 12 punto büyüklüğünde, anlaşılabilir dilde, açık, sade ve okunabilir şekilde satıcı bilgileri, sözleşme konusu konuta ilişkin bilgiler, konutun tüm vergiler dahil TL olarak peşin ve taksitli toplam satış fiyatı, tüketicinin cayma ve sözleşmeden dönme hakkına ilişkin bilgiler, konutun teslim tarihi, teminata ilişkin bilgiler, yapı ruhsatının alınış tarihi, yönetim planına uygun olarak genel giderlere katılıma ilişkin bilgilerin yer aldığı ön bilgilendirme formu tüketiciye verilecek.

Tüketiciye, bağımsız bölüm planı, vaziyet planı, kat planı ve mahal listesi verilecek.

Ön bilgilendirme yapıldığına ilişkin ispat, satıcıya ait olacak. Satıcı, geçerli sözleşme yapılmadan tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya tüketiciyi borç altına sokan herhangi bir belge vermesini istemeyecek. Yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamayacak.

 

 

0
0
0
Yorum Yaz